Twoja baza wiedzy
Problem zdarza się podczas aktualizacji Systemu Windows. Można jednak w bardzo prosty sposób przywrócić Menu GstarCAD.
Poniżej link do filmu z instrukcją:
Drugą możliwością rozwiązania problemu jest zainstalowanie najnowszego Buildu programu, poprzez opcję ,,Napraw”.
Wystarczy pobrać najnowszą wersję i wybrać opcję ,,Napraw”, a program automatycznie zaktualizuje się do najnowszej wersji.
W przypadku wersji GstarCAD 2019, może pojawić się problem – po wyborze polecenia MENULOAD, w folderze plik gcad.cuix będzie ważył 0 kb. W takim wypadku, należy pobrać plik z poniższego linku, a następnie zastąpić go w katalogu, do którego przenosi polecenie MEDULOAD:
Błąd ten występuje z powodu podjęcia próby aktywacji dodatkowego modułu Collaboration, a nie samego programu GstarCAD. Należy aktywować licencję w zakładce Pomoc -> Rejestracja
Błąd jest związany z uszkodzeniem lub brakiem zainstalowanych bibliotek Microsoft Visual C++. Rozwiązaniem problemu jest ponowna instalacja bibliotek.
Wystarczy wybrać dowolny plik dwg np. z pulpitu, a następnie kliknąć: Prawy przycisk myszy -> Otwórz za pomocą i wybrać domyślnie GstarCAD Launcher. Windows automatycznie wybiera GstarCAD Application i to powoduje otwierania pustego rysunku.
W tym przypadku prawdopodobnie pliki programu zostały usunięte lub uszkodzone.
W celu rozwiązania problemu, należy wykonać następujące kroki:
1. Odinstalować program GstarCAD
2. Przeskanować wiersz poleceń (CMD) jako administrator systemu operacyjnego w poszukiwaniu błędów (SFC /SCANNOW).
3. Uzyskać dostęp do plików Appdata zgodnie z instrukcją dostępna na stronie:
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4028316/windows-view-hidden-files-and-folders-in-windows-10
4. Wykorzystując polecenie REGEDIT należy usunąć poniższe foldery:
HKEY_CURRENT_USER\Software\GstarCAD
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\GstarCAD
Instrukcja uzyskania dostępu do edytora rejestru jest dostępna na stronie:
https://support.microsoft.com/pl-pl/help/4027573/windows-10-open-registry-editor
5. Usunąć pliki Appdata zapisane w lokalizacji:
C:\Users\win 10\AppData\Local\Gstarsoft
C:\Users\win 10\AppData\Roaming\Gstarsoft
6. Zainstalować program ponownie, wykorzystując najnowsze pliku instalacyjne zgodnie z posiadaną wersją oprogramowania. Wszystkie pliki instalacyjne znajdują się poniżej.
Pliki instalacyjne GstarCAD: https://faq.tmsys.pl/faq/gstar-cad-najnowsza-wersja/
Pliki instalacyjne GstarCAD starszych programów: https://faq.tmsys.pl/faq/gstarcad-pliki-instalacyjne-poprzednich-wersji-programu/
Opcja Plot Transparency w oknie dialogowym plot, określa czy przezroczystość obiektu jest drukowana. Opcja ta powinna być używana tylko podczas plotowania rysunków z przezroczystymi obiektami.
Ze względów wydajnościowych, przezroczystość plotowania jest domyślnie wyłączona.
W ustawieniach trybu przyciągania lokalizacji obiektu, zwanego również obiektem, można precyzyjnie określić punkt przyciągania w obiekcie. Po wybraniu wielu opcji, program zastosuje wybrane tryby przyciągania, aby zwrócić punkt najbliższy środkowi kursora. Możesz przeglądać dostępne opcje, naciskając klawisz TAB.
Zmiana wielkości Celownika w programie
Do wprowadzenia polecenia, można używać klawiatury. Niektóre polecenia mają skrócone nazwy, zwane aliasami poleceń. Używając klawiatury, należy wpisać pełną nazwę polecenia lub alias polecenia w wierszu poleceń i nacisnąć ENTER lub SPACEBAR.
Aby przenieść wybrane ustawienia pomiędzy różnymi wersjami GstarCAD, należy skorzystać z funkcji “Migracja z poprzedniej wersji“. Można ją znaleźć w menu WINDOWS Start. Bezpośrednio po instalacji. Najstarszą wersją, która może zostać zmigrowana jest GstarCAD 2016.
Zmiana pola wielkości przyciągania obiektów
W celu otwarcia okna z Ustawieniami warstw, należy przejść w okno Menadżera właściwości warstw. Warstwy stosowane są do zarządzania różnymi typami informacji związanych z wykonywanym rysunkiem. Każdy obiekt na rysunku zawarty jest na warstwie. Gdy rysujesz obiekt, zostaje on umieszczony na warstwie bieżącej.
Uproszczenie rysunku w celu zwiększenia wydajności możesz uzyskać, wykorzystując kilka rozwiązań.
FILLMODE
FILLMODE jest bardzo przydatny dla rysunków z kreskowaniem i wypełnieniem pełnym. Jeśli kreskowanie obniża wydajność komputera, można zmienić FILLMODE na 0.
RTDISPLAY
Jeśli poprzez dodanie odniesień w rysunku, praca w programie jest wolniejsza (szczególnie jeśli obrazy są wysokiej rozdzielczości i jest ich wiele),
można zmienić wartość RTDISPLAY na 0.
Ta wartość jest również przechowywana w rejestrze.
MAXACTVP
Jest to opcja dla tych, którzy potrzebują pracować w układzie z wieloma rzutniami. W ten sposób można ustawić maksymalną widoczną zawartość rzutni. W przypadku niskiej wydajności rysunku, zaleca się ustawienie niskiej wartości. Nie będzie to miało wpływu na wynik wydruku.
Aby sprawdzić stan pewnych zmiennych systemowych, można użyć polecenia SETVAR. Po wpisaniu polecenia wpisz type?, aby rozpocząć, a następnie zastosuj opcjonalny filtr.
Przykładowo, wpisanie DIM* spowoduje wyświetlenie wszystkich zmiennych wymiarowych.
STARTUP
Ta zmienna systemowa włącza/wyłącza okno dialogowe uruchamiania, aby pomóc użytkownikom w ustawieniu szablonów rysunkowych. Aby użyć tej opcji, należy wybrać szablon przed rozpoczęciem rysowania. Można ustawić, aby to okno startowe było otwierane za każdym razem, gdy uruchamia się program GstarCAD.
Użytkownicy posiadający rysunki HUGE, mogą rozważyć zmianę wartości zmiennej TREEDEPTH. Kontroluje ona indeks przestrzenny drzewa GstarCAD, który określa, ile razy indeks przestrzenny o strukturze drzewa, może podzielić się na poszczególne gałęzie.
Ta zmienna systemowa może mieć drastyczny wpływ na wygląd offsetów. Jest ona przechowywana w rejestrze, więc ma wpływ na wszystkie rysunki. Wartość początkowa to 0.
1 – Wypełnia luki segmentem łuku zaokrąglonego
2 – Wypełnia luki fazowanym segmentem linii
Tekst, zwany również tekstem jednoliniowym lub Dtext, sprawia, że każda linia jest osobnym obiektem. Jest to doskonałe rozwiązanie dla krótkich adnotacji na rysunku. Z drugiej strony, Mtext, zwany również tekstem wielowierszowym, ma więcej opcji formatowania.
Z tekstu na Mtext
Aby przekonwertować z tekstu na Mtext, użyj polecenia Express Tools TXT2MTXT. Wybierz kolejno Express> Tekst> Konwertuj tekst na tekst Mtext.
Po wyświetleniu komunikatu Wybierz obiekty: wybierz obiekty tekstowe, które chcesz przekonwertować. Jeżeli zamiast tego zostanie naciśnięty klawisz Enter, pojawi się okno dialogowe Text to MText Options. Ustaw opcje jak chcesz i naciśnij OK. Domyślnie, polecenie sortuje od górnego obiektu w dół, i próbuje zawijać słowami Mtext, który tworzy.
Z Mtext na tekst
Najprostszym sposobem, aby przekonwertować Mtext na tekst, jest po prostu skopiowanie i wklejenie go. Kliknij dwukrotnie Mtext, aby otworzyć edytor Mtext. Wybierz tekst i skopiuj go do schowka. Następnie zamknij edytor.
Uruchom polecenie DTEXT lub TEXT. Określ punkt początkowy, wysokość i kąt obrotu. Zobaczysz wtedy małe pole i kursor. Kolejno wklej ze schowka i naciśnij Enter, aby zakończyć polecenie.
To polecenie konwertuje arkusze złożone z linii/splotu i tekstu/tekstu CAD do EXCEL.
Menu : Express>Narzędzia tabelaryczne> Tabela CAD do Excela
Wprowadzenie polecenia: GC_CTE sprawi, że pojawi się okno dialogowe i będzie można określić współczynnik konwersji.
Czasami projektant wysyła rysunki do innych osób, ale nie chce, aby inni mogli je modyfikować. Dzięki funkcji “Blokada rysunku” można zamienić cały rysunek w blok. Nie można go eksplodować ani modyfikować obiektów oryginalnego rysunku. Jest to sposób na uniemożliwienie innym osobom modyfikowania rysunku.
Menu: Express tools > Drawing tools > Drawing lock lub polecenie LOCKUP
W zakładce Przyciąganie obiektów można znaleźć nowo dodaną opcję – Odległość od punktu końcowego. Opcja ta pozwala na przyciąganie obiektów w określonej odległości od dowolnego punktu końcowego, takiego jak: linia, łuk, splajn, plinia, elipsa, mline i inne linie.
Nazwa polecenia: HATCHTOBACK
Aby wzór wypełnienia nie blokował tekstu, etykiety lub innej grafiki na rysunku, można ustawić kolejność wyświetlania wszystkich kreskowań. W tym celu użyj polecenia HATCHTOBACK, ustawiającego kreskowanie na samym spodzie rysunku.
Polecenie AREA służy do obliczania powierzchni i obwodu określonego obiektu lub zdefiniowanego regionu.
Wstążka: Utilities > Measure > Area
Polecenie MEASUREGEOM pozwala zmierzyć takie wartości jak: promień pomiaru, kąt pomiaru i objętość pomiaru, ale także sumę obszaru i długość całkowitą.
Polecenie: BURST
Pozwala rozbić blok z atrybutem, zachowując jego informacje.
Sposobem na stworzenie symetrycznego obiektu jest narysowanie pierwszej połowy obiektu, a następnie uzyskanie symetrycznej połowy przez kopię lub lustro.
Nazwa polecenia: RIBBON/RIBBONCLOSE
Pozwala odpowiednio ustawić, ukryć i wyświetlić wstążkę w programie.
Okno dialogowe Load Application służy do ładowania lub wczytywania aplikacji. Można również zdefiniować, które aplikacje będą ładowane podczas uruchamiania.
Opcja “Wczytane aplikacje” powoduje załadowanie określonej aplikacji przy każdym uruchomieniu programu. Użytkownik może przeciągnąć je z listy plików lub z dowolnego programu.
Wczytaj: Załaduj lub przeładuj wybraną aplikację listy lub historii. Opcja “Załaduj” będzie dostępna po wybraniu pliku do załadowania. Aplikacje ObjectARX, VBA lub DBX mogą być załadowane natychmiast, natomiast aplikacje LSP lub VLX lub FAS zostaną uruchomione, gdy okno dialogowe zostanie zamknięte.
Jeśli wybrany plik został załadowany, można go ponownie załadować, klikając przycisk “Załaduj“.
Elementy(C): W Wczytaj/usuń aplikację, można ustawić wszystkie aplikacje, które mają zostać uruchomione podczas ponownego uruchomienia programu. Aby wczytać aplikację, należy przeciągnąć pliki do “Wczytane aplikacje” z listy.
wstawić formatkę oraz e-mail
Załatwic połącznie przez sesje jak jest w IronCAD