Aktualności > Opinia użytkownika na temat kalkulatora termicznego U-term

Opinia użytkownika na temat kalkulatora termicznego U-term

2024-06-25

Opinia użytkownika na temat kalkulatora termicznego U-term

Pracuję od dwudziestu lat na programach CAD, tworząc dokumentację architektoniczną budynków. Podczas projektowania przegród budowlanych często napotykałem problem braku informacji o spełnieniu przez nie wymogów izolacyjności. Zastanawiałem się, czy już na etapie rysowania powinienem zmienić grubości poszczególnych warstw materiałów. Aby uzyskać pewność, dotychczas wykonywałem obliczenia ręcznie lub korzystałem z programu Excel.

Każdy nowy typ przegrody wymagał od nowa weryfikacji, a następnie ręcznego zapisywania wyników i dopasowania symboli do przegród w dokumentacji. Przy małych obiektach problem był mniejszy, ale w przypadku większych projektów proces ten zabierał dużo czasu i często prowadził do błędów spowodowanych pośpiechem.

Niedawno odkryłem U-term, debiutującą na rynku nakładkę do GstarCAD automatyzującą procesy, które wcześniej wykonywałem ręcznie. Okazało się, że jest ona niezwykle prosta i intuicyjna w obsłudze, co jest rzadkością wśród tego typu rozwiązań. Po przeprowadzeniu kilku testów zdecydowałem się całkowicie zrezygnować z mojej poprzedniej metody liczenia przegród na rzecz tej nakładki.

Uważam, że to była świetna decyzja. Nakładka nie tylko ułatwia obliczenia, ale również umożliwia wstawianie symboli dla poszczególnych przegród. Pozwala na tworzenie bazy przegród, którą następnie można wyeksportować do Excela i umożliwia dodawanie własnych materiałów budowlanych. Kontrola nad przypisanymi przegrodami jest bardzo intuicyjna – wystarczy wskazać, aby odpowiednie symbole się podświetliły.

Liczenie przegrody stało się niezwykle proste: trzeba tylko przeciągnąć myszką przez linie, które rysuję, na przykład jako ścianę, a automatycznie otrzymuję okienko z obliczeniami odległości między liniami. Następnie wystarczy wskazać, który materiał jest przypisany do danych odległości, a obliczenia są gotowe.

Jeśli chodzi o elementy, takie jak szrafy, osie lub inne linie, wystarczy wskazać jeden z nich, a program będzie je pomijał przy każdym obliczeniu przegrody. Możliwość przeciągania przegrody pod różnymi kątami, automatyczne dostosowywanie obliczeń oraz informacja o kącie cięcia to kolejne zalety, które znacznie przyspieszają pracę.

Zdecydowanie polecam! Nakładka U-term przyspiesza pracę oraz ułatwia kontrolę nad dokumentacją projektową.

Janusz Pancerz
Architekt