Sposób licencjonowania oprogramowania CAD jest proporcjonalny do kosztów związanych z jego utrzymaniem. Rynek CAD już dawno podzielił się na licencje czasowe i wieczyste i wielu użytkowników przyzwyczaiło się do regularnego opłacania wypożyczonych narzędzi. Czy do kolejnych zmian, tym razem dotyczących likwidacji licencji sieciowych, przedsiębiorcy równie szybko się przyzwyczają? A może tym razem już naprawdę przyszła pora, by przyjrzeć się bliżej dostępnym na rynku alternatywom?
GstarCAD to alternatywne, uniwersalne oprogramowanie, dobrze znane polskim projektantom CAD. Charakteryzuje się tym, że w przeciwności do wiodących marek, niezmiennie proponuje swoim użytkownikom korzystną możliwość wykupu narzędzia na własność. Wieczysta licencja to dla wielu firm oszczędność rzędu dziesiątek tysięcy złotych rocznie, dlatego wybór często jest oczywisty.
Użytkownicy programów CAD zdają sobie sprawę, że licencje nie dzielą się wyłącznie na czasowe i wieczyste. Oba warianty mogą być elastyczne i skrojone na miarę potrzeb zespołu, czy przedsiębiorstwa, optymalizując tym samym koszty użytkowania – tak jest w przypadku GstarCAD. Niestety nie wszystkie narzędzia CAD dopasowują się do potrzeb użytkowników. Dobry program to oczywiście wysokiej jakości, niezawodne narzędzie, ale (co istotne!) o korzystnym stosunku ceny do jakości. Rozwiązania, nawet te najlepsze, które prowadzą do maksymalnej satysfakcji ekonomicznej producentów, kosztem korzystnych lub przynajmniej rozsądnych warunków cenowych dla użytkowników, nie są dobrym wyborem.
Wiele przedsiębiorstw korzysta z licencji sieciowych, optymalizując liczbę kupionych programów. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy korzystający z narzędzia sporadycznie mogą pracować zamiennie, wykorzystując te same licencje. Jedynym warunkiem jest to, że nie można używać jednej licencji jednocześnie na kilku stanowiskach. Jest to wygodne i uczciwe wobec firmy, która inwestuje swoje środki w dane oprogramowanie. Jak dużą stratą byłaby konieczność wymiany tych licencji na jednostanowiskowe?
GstarCAD niezmiennie oferuje swoim klientom wieczyste licencje sieciowe (tzw. pływające). Jakie są wszystkie dostępne formy licencjonowania programu i dla kogo każda z nich jest najkorzystniejsza? Co może dać Tobie i Twojej firmie alternatywne rozwiązanie CAD, a jakie możliwości odbierają Ci wiodące narzędzia? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu wspólnie i wyciągnijmy konstruktywne wnioski.
Wybór: licencja wieczysta lub licencja czasowa
Główną zaletą licencji wieczystych jest otrzymanie narzędzia na własność, bez żadnych zobowiązań, ukrytych kosztów czy tzw. gwiazdek. Oprogramowanie CAD zakupione w takiej formie staje się Twoje i możesz z niego korzystać bez ograniczeń i bez dodatkowych opłat. Niezależnie od tego, czy odpowiadasz wyłącznie za swoje finanse, czy za budżet całego przedsiębiorstwa, stawiając na wieczystą licencję, nie musisz kalkulować cyklicznych kosztów związanych z utrzymaniem oprogramowania.
Wiele osób zdecydowało się wymienić dotychczas wypożyczane narzędzia na GstarCAD, głównie ze względów finansowych. Oszczędności mogą być ogromne i rosną wraz z zapotrzebowaniem na kolejne programy. Istotne jest również to, że przejście z innego oprogramowania CAD nie wiąże się z dodatkową nauką. Interfejs i metody pracy narzędzia są mocno zbliżone. Zamiana nie powoduje także obniżenia jakości, GstarCAD to nowoczesne oprogramowanie, nad którego rozwojem nieustannie pracuje sztab ekspertów.
Oczywiście zdarza się, że program CAD potrzeby jest wyłącznie na określony czas np. do zrealizowania konkretnego projektu. W takiej sytuacji może okazać się, że licencja czasowa ma swoje uzasadnienie ekonomiczne. Elastyczność i możliwość wyboru na każdym etapie to dominujące cechy GstarCAD, dlatego każdy potencjalny użytkownik może wybrać pomiędzy wieczystą i roczną licencją oprogramowania. W przypadku licencji wieczystej, w każdej chwili możesz odpłatnie aktualizować program do nowszych wersji, ale co ważne – nie musisz tego robić.
Cyklicznie, raz w roku pojawia się aktualizacja, która zawsze wcześniej jest prezentowana w formie obszernych opisów, webinarów, czy wideoporadników. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji możesz podjąć decyzję – czy wdrożone nowości są potrzebne w twojej pracy? Jeżeli tak, inwestycja w aktualizacje szybko się zwróci, jeżeli nie, poczekaj na kolejną wersję. W GstarCAD nie ponosisz dodatkowych kosztów za pominięcie aktualizacji!
Wybór: licencja elektroniczna lub z kluczem sprzętowym USB
Licencje GstarCAD można podzielić również ze względu na formę aktywacji. Dostępne rodzaje to licencja elektroniczna oraz klucz sprzętowy USB. W pierwszym przypadku uruchomienie programu odbywa się przy pomocy kodu aktywacyjnego, przypisanego konkretnemu komputerowi. W przypadku klucza sprzętowego USB licencja przypisana jest do samego klucza, a nie komputera. Pozwala to na uruchomienie pełnej wersji programu na dowolnym urządzeniu stacjonarnym, do którego w danej chwili podpięty jest klucz.
W przypadku licencji elektronicznej istnieją dwa rodzaje aktywacji: online i ręczna. W pierwszym przypadku konieczny jest dostęp do Internetu, ale proces jest bardzo prosty i szybki. Wystarczy wpisać w odpowiednie miejsce kod, zatwierdzić i po kilku sekundach program jest aktywny. Osoby, które w momencie aktywacji nie będą miały dostępu do sieci, mogą skorzystać z opcji drugiej, czyli aktywacji ręcznej. Jest to nieco dłuższy proces, ale każdy nowy użytkownik otrzymuje szczegółową instrukcję, jak krok po kroku po raz pierwszy uruchomić zakupiony program.
Zarówno w przypadku licencji elektronicznej, jak i klucza sprzętowego USB możliwe jest współdzielenie wielu licencji GstarCAD w biurowej sieci LAN. Jest to korzystne rozwiązanie dla wielu przedsiębiorstw, nie zależnie od wielkości. Optymalizacja ilości zakupionych licencji może być oparta o indywidualną specyfikę pracy zespołów.
W przypadku licencji elektronicznej dużą zaletą jest jej monitoring. Gdyby doszło do zagubienia klucza aktywacyjnego, możliwe będzie jego odzyskanie. W przypadku klucza sprzętowego utrata jest równoznaczne z utratą licencji. Nie są one monitorowane i nie ma możliwości sprawdzenia, czy program nie jest gdzieś użytkowany. Zaletą klucza USB jest jednak wygodne korzystanie z GstarCAD na wielu stanowiskach. Licencja przypisana jest do klucza, a nie do konkretnego sprzętu, co pozwala na uruchomienie pełnej wersji programu na dowolnym komputerze, do którego w danym momencie podpięty jest USB.
Wybór: licencja sieciowa lub jednostanowiskowa
W przeciwności do innych wiodących na rynku narzędzi CAD, GstarCAD nadal umożliwia swoim klientom wybór pomiędzy licencją sieciową i jednostanowiskową. Dzięki temu niezależnie czy chcesz zakupić licencję wyłącznie dla siebie, dla niewielkiego zespołu, czy chcesz wyposażyć kilkadziesiąt stanowisk w firmie – możesz wybrać optymalną formę płatności i licencjonowania.
Jeżeli potrzebujesz program CAD dla siebie, możesz rozważyć zakup licencji jednostanowiskowej elektronicznej wieczystej. Dzięki temu będziesz mógł bez ograniczeń czasowych korzystać z narzędzia. Zarówno licencja sieciowa, jak i klucz USB prawdopodobnie nie będą Ci potrzebne. Jeżeli jesteś częścią małego zespołu i wszyscy na co dzień korzystacie z narzędzi CAD, to również wersja jednostanowiskowa dla każdego z Was może być najlepszym wyborem. W przypadku częstej zmiany sprzętu komputerowego, lepsza może okazać się opcja z kluczem sprzętowym USB.
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku zespołów, gdzie nie każde stanowisko wymaga stałego dostępu do programu. Część osób używa systemu CAD sporadycznie i nie ma sensu, aby każda z nich miała licencję przypisaną wyłącznie do siebie. W takim przypadku przynajmniej część programów w firmie może być zakupiona w wersji sieciowej. Dzięki temu pracownicy mogą się swobodnie wymieniać narzędziem, a budżet firmy nie zostaje przeciążony.
Licencja może być przypisana do firmy (nie do konkretnego użytkownika) i to jej przedstawiciele decydują, w jaki sposób będzie wykorzystana i kto ma na niej pracować w danym momencie. Tak zwana licencja pływająca może być dowolnie dystrybuowana w sieci firmowej. Mogą z niej korzystać zarówno stali, jak i czasowi lub okazjonalni użytkownicy. Nie ma także potrzeby inwestowania w dodatkowe zasoby do zarządzania licencjami GstarCAD.
Pływająca (sieciowa) forma licencjonowania jest wygodna także z innego, prozaicznego powodu. W przypadku rotacji pracowników, które zdarzają się w każdej firmie, brak przypisania licencji do konkretnej osoby jest dużym ułatwieniem. Podobnie w przypadku zespołów zatrudnianych czasowo lub w niepełnym wymiarze czasu np. w systemie wielozmianowym.
Sprawdź, przetestuj i podejmij najlepszą decyzję
GstarCAD to alternatywne rozwiązanie, które cechuje się nie tylko niższą ceną, ale także znacznie bardziej elastycznymi i korzystniejszymi warunkami licencjonowania. Program jest obecny na rynku już od wielu lat i korzystają z niego tysiące użytkowników. Narzędzie umożliwia płynne projektowanie nawet bardzo złożonych obiektów, czy elementów. Jest także w pełni kompatybilny z wszystkimi popularnymi formatami, w tym DWG.
Po program sięgają zarówno prywatni użytkownicy, małe i średnie firmy, jak i korporacje. Ogromna oszczędność przy jednoczesnym zachowaniu jakości i komfortu pracy jest dla wielu wystarczającym argumentem do inwestowania w alternatywny CAD. Chcesz dowiedzieć się, ile dokładnie może zaoszczędzić Twoja firma? Zapraszamy do kontaktu z doradcami oprogramowania GstarCAD, którzy przedstawią Ci szczegółową kalkulację, dopasowaną do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.
W każdej chwili możesz także pobrać wersję demonstracyjną oprogramowania GstarCAD i samodzielnie wypróbować wszystkie jego funkcje. Poznasz bloki dynamiczne, które pomogą Ci lepiej zarządzać bazą gotowych elementów, będziesz mógł porównać rysunki przed wprowadzonymi zmianami, a także wyodrębnić dane w zestawieniu tabelarycznym. Z GstarCAD projektowanie jest szybkie, wygodne i skuteczne, a przy okazji ekonomiczne. Nie musisz jednak wierzyć na słowo. Pobierz wersję testową i przekonaj się osobiście.