Aktualności > GstarCAD 2024 oczami użytkownika!

GstarCAD 2024 oczami użytkownika!

2023-10-19

GstarCAD 2024 oczami użytkownika!

Jesteś architektem i szukasz oprogramowania do projektowania? A może myślisz o zmianie obecnego softu? Poznaj GstarCAD!

GstarCAD to intuicyjne oprogramowanie, mające wiele funkcji, które ułatwią Twój proces projektowy.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź opinię o naszym programie!

Opinia użytkownika | Robert Arciszewski

Zainteresowany dyskusją na temat wyboru programu CAD na jednym z popularnych branżowych forum internetowym postanowiłem i ja wypowiedzieć się w tej kwestii.

Pracuję w branży projektowej (budownictwo: architektura + instalacje) od ponad 30 lat.

Na początku swojej „kariery” na studiach, a następnie w pracy w kilku pracowniach projektowych, tych małych oraz tych dużych, przez moje ręce przewinęło się sporo programów wspomagających projektowanie CAD.

12 lat temu założyłem swoją własną, wymarzoną pracownię projektową i stanąłem przed wyborem oprogramowania CAD. Tak … względy finansowe były ważne – teraz sam musiałem wynająć biuro, kupić sprzęt oraz licencje na wszystko — od podstaw.

Bardzo ważne było podjęcie odpowiedniej decyzji — jakość w stosunku do ceny.

Inne programy odpadły na starcie, były za mało wydajne. Brak kilku ważnych narzędzi jak: Wyodrębnianie danych, opcji Dopasuj, pracy w 3d itp., lecz przede wszystkim brak możliwości wczytania tak przydatnych w codziennej pracy Lispów zdyskwalifikowały te software.

Po wielu wcześniejszych doświadczeniach i testach mój wybór padł na GstarCAD’a.

Na pewno spotkaliście się już z tym programem, a jeśli nie … sami sprawdźcie.

Czy fajny? Bardzo.

Ma i 3D i możliwość programowania VBA czy Lisp, edytor Bloków dynamicznych oraz wiele przydatnych narzędzi, których nie posiada pierwowzór: kody QR, okręgi koncentryczne, prostokąty pod kątem, automatyczne numerowanie, narzędzie Wyrównaj + oczywiście Dopasuj, odczyt współrzędnych punktów
i eksport do Excela i wiele, wiele innych, których wcześniej nie znałem.

Okazało się, że istnieje prężnie działający dział pomocy w języku polskim, forum na FB a oprócz tego na stronie: https://gstarcad.pl/porady-i-wskazowki/ dowiedziałem się o funkcjach programu, których opisu próżno szukać w jakiejkolwiek dokumentacji, zebrane w jedno miejsce.

GstarCAD, ku mojemu wielkiemu zadowoleniu, nawet w polskiej wersji językowej ma angielskie skróty klawiaturowe, co już w ogóle przyspieszyło moją pracę i pozwoliło na płynną adaptację z innych programów.

Zainstalowałem niedawno wersję beta 2024.

Na pierwszy rzut oka pracuje szybciej z dużymi podkładami rastrowymi, z którymi miałem kłopot do tej pory. Podobnie z kreskowaniem dużych powierzchni. Praca jest przyjemniejsza – już się tak nie zacina, jak poprzednio.

Jestem bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że oprócz dynamicznego menu kursora myszy, które właśnie się pojawiło, doczekam się wyboru obiektów lassem czy szybkiej zmiany nazwy bloków w oknie podglądu.

Czy polecam?

Zdecydowanie tak. Wersja 2024 jest jeszcze bardziej intuicyjna, stabilniejsza, z możliwością importu nowych rozszerzeń plików.

Myślę, że szybko nie przestawię się na inny software do pracy z dokumentacją techniczną CAD.

Pozdrawiam wszystkich użytkowników!

Robert Arciszewski
Szef pracowni projektowej