Jaki program do projektowania CAD 2D wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Zastanawiasz się jaki program do projektowania CAD 2D wybrać? Nie jesteś jedyną osobą, która zadaje sobie to pytanie. Wielu inżynierów głowi się nad tym, na które cechy oprogramowania zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, tak aby później projektować w komfortowych warunkach.
Nie dotyczy to jednak tylko początkujących projektantów. Wielu doświadczonych użytkowników rozważa zmianę narzędzi pracy i analizuje, które rozwiązanie będzie dla nich optymalne.
Oczywiście ważna jest funkcjonalność programu, jego uniwersalność oraz wygoda użytkowania. Nie można zapominać również o cenie i sposobie licencjonowania (subskrypcja czy wieczysta licencja), gdyż dla wielu osób są to równie istotne kryteria. Czy można jednak pogodzić wysoką jakość z atrakcyjną ceną?
Szukając programu CAD 2D, w pierwszej kolejności należy ustalić, czego oczekujemy od programu. Aby ułatwić to zadanie, opisaliśmy kilka cech charakteryzujących dobry program CAD 2D. Zapraszamy do lektury.
Sposób licencjonowania programu do projektowania CAD 2D
Na rynku programów CAD 2D dostępne są dwie podstawowe formy licencjonowania: wieczysta i czasowa. Pierwsza z nich jest bardzo wygodna, ponieważ nie zobowiązuje do ponoszenia dodatkowych, cyklicznych kosztów. Płacisz tylko raz i możesz swobodnie cieszyć się zakupionym programem bez ograniczeń czasowych. Wielu przedsiębiorców decyduje się na to rozwiązanie, aby nie obciążać się dodatkowymi, ciągłymi opłatami.
Licencja czasowa zwana również subskrypcją to możliwość korzystania z programu przez określony czas (najczęściej okres jednego roku). Jej plusem jest mniejsza opłata jednorazowa, jednak trzeba pamiętać o konieczności przedłużania jej po upływie określonego w umowie czasu. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą płacić jednorazowo całej kwoty. Z jednej strony jest to wygodne, gdyż użytkownik płaci za określony odgórnie czas np. tylko gdy potrzebuje programu do wykonania projektu. Z reguły jednak program CAD jest podstawowym narzędziem pracy, potrzebnym nieustannie, co w przypadku subskrypcji wiąże się z ciągłym ponoszeniem kosztów i brakiem posiadania programu na własność.
Każdy projektant powinien przemyśleć , który sposób licencjonowania bardziej mu odpowiada. Wybierając program CAD 2D warto sprawdzić jego sposób licencjonowania i przeliczyć, ile korzystanie z niego będzie kosztować nas na przełomie roku, 2 lat itd.
GstarCAD to uniwersalny program CAD 2D, który oferuje wybór pomiędzy licencją wieczystą i czasową. Możemy także wybrać opcję licencji elektronicznej lub klucza sprzętowego USB. Każdy z tych wariantów dzieli się jeszcze na licencję jednostanowiskową i sieciową. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj.
Obsługa popularnych programów do projektowania CAD 2D
Możliwość obsługi popularnych formatów CAD jest bardzo ważna dla każdego projektanta. Dlatego decydując się na zakup programu CAD 2D, należy zwrócić uwagę, jakie pliki on obsługuje i w jakim zakresie. Zdecydowanie najbardziej popularnym formatem jest DWG – stworzony przez firmę Autodesk. Jest to format plików dedykowany dla programu AutoCAD, który obecnie stał się standardowym formatem w świecie CAD. Wybierając program CAD upewnijmy się, czy obsługuje on najnowszą wersję tego formatu.
Dlaczego jest to takie ważne? Współczesne projektowanie w dużej mierze opiera się na pracy zespołowej i wymianie danych. Zdarza się, że zachodzi konieczność otwarcia pliku zapisanego w programie AutoCAD, który został przesłany przez współpracownika lub klienta. Tylko oprogramowanie całkowicie zgodne z DWG pozwoli otwierać ten format bez obawy o jakiekolwiek zniekształcenia.
Obok formatu DWG, są także inne, na które warto zwrócić uwagę. Należą do nich: DXF, DWS, PDF, DGN, SCR, BMP, TIF, GIF, JPEG, WMF, EMF, MNU, DCL, PCX.
GstarCAD, który oferuje możliwość importowania oraz eksportowania wszystkich wymienionych powyżej formatów, co skutecznie ułatwia wymianę danych, a w rezultacie proces projektowania.
Wsparcie techniczne
Decydując się na zakup programu CAD 2D, dobrze jest zorientować się jak wygląda kwestia opieki technicznej i czy jego dystrybutor świadczy w ogóle tego typu usługi. Dobrze jest wiedzieć, czy w razie wystąpienia pytań będziemy mogli skorzystać z jakieś formy pomocy technicznej oraz ile to kosztuje. Jest to szczególnie ważne na samym początku, gdy dopiero zaczynamy pracę w nowym programie. Nikt przecież nie chce być zostawiony sam sobie, w przypadku napotkania problemu.
W przypadku zakupu programu GstarCAD każdy użytkownik otrzymuje bezpłatnie (w ramach posiadanej licencji) nielimitowany dostęp do fachowej pomocy technicznej. Specjalnie przeszkoleni konsultanci oferują wsparcie techniczne codziennie w dni robocze. Jest to przydatne, gdyż w razie napotkania jakiegokolwiek problemu wystarczy zadzwonić lub napisać maila, by szybko otrzymać instrukcję jego rozwiązania.
Praca zespołowa
Praca zespołowa jest istotna podczas tworzenia zaawansowanych projektów. Dla zespołów współpracujących ze sobą, wygodną opcją jest praca zdalna. Możliwość wykorzystania chmury obliczeniowej pozwala szybko przeglądać pliki, a także efektywnie dzielić się danymi. Można w tym celu wykorzystać nie tylko urządzenia stacjonarne, ale także mobilne.
Praca w chmurze zwiększa efektywność pracy zespołowej, dlatego stojąc przed wyborem zakupu odpowiedniego oprogramowania dla firmy, powinno brać się pod uwagę tę funkcjonalność. Innowacyjność i możliwość pracy zdalnej to praktycznie synonimy najlepiej rozwijających się dzisiaj firm projektowych.
Przeglądanie, zarządzanie i udostępnianie rysunków DWG z wielu urządzeń przy pomocy jednego kliknięcia, a także mobilne projektowanie i komunikacja z innymi użytkownikami – to właśnie jest współczesna praca projektanta. Jeżeli chcesz podążać za trendami i być na bieżąco, poszukaj programu CAD 2D, który umożliwi Ci pracę w chmurze.
GstarCAD 2021 w pełni wspiera pracę zespołową. Oprócz możliwości pracy w chmurze oferuje również unikalny system \”GstarCAD Collaboration Design\”. Jest to niespotykane do tej pory w programach CAD 2D rozwiązanie, które umożliwia projektantom wspólne wykonywanie projektów i kontrolowanie wszelkich zmian w rysunku, w czasie rzeczywistym.
Nakładki branżowe
Nie ulega wątpliwości, że dobry program CAD 2D powinien być kompatybilny z nakładkami branżowymi. Każda branża posiada swoją specyfikę i w każdej oprócz uniwersalnych możliwości projektowania przydadzą się również dedykowane funkcje i opcje, rozszerzające funkcjonalność programu. Nakładki opracowane z myślą o potrzebach projektantów z różnych branż znacznie ułatwiają i przyspieszają wykonywania rysunków. Dlatego przed wyborem programu CAD 2D należy dokładnie sprawdzić, czy współpracuje on z popularnymi nakładkami.
Dzięki kompatybilności z większością popularnych nakładek GstarCAD sprawdzi się w każdej branży. Program obsługuje wiele nakładek dla m.in.: architektów, konstruktorów budowlanych, mechaników, geodetów, inżynierów ruchu drogowego oraz projektantów instalacji elektrycznych i sanitarnych. Więcej informacji o obsługiwanych nakładkach można znaleźć tutaj link >
Inne cechy programu CAD 2D, na które warto zwrócić uwagę
Omówiliśmy ogólne, kluczowe cechy programów CAD 2D, na które należy zwrócić uwagę dokonując ostatecznego wyboru. Nie możemy jednak pominąć innych cech, na które warto zwrócić uwagę.
Interfejs użytkownika
Program CAD 2D powinien oferować zarówno interfejs klasyczny, jak i wstążkowy. Obecnie większość projektantów korzysta z tych 2 typów interfejsów i są oni do nich przyzwyczajeni. Znajomy interfejs ułatwia zdecydowanie obsługę programu i zapewnia wyższy komfort pracy. GstarCAD oferuje użytkownikom oba typy interfejsów z możliwością szybkiego przełączenia oraz dostosowania do swoich potrzeb.
Bloki dynamiczne i Edytor bloków dynamicznych
Są to przydatne narzędzia, które powinny znaleźć się w każdym nowoczesnym programie CAD 2D. Bloki dynamiczne umożliwiają projektantom definiowanie określonych zachowań ich części składowych, takich jak np. przyrost odległości oraz dopasowanie, wskutek zastosowania specjalnych uchwytów i parametrów. Użycie bloków dynamicznych odczuwalnie zwiększa szybkość tworzenia powtarzalnych obiektów o zróżnicowanych właściwościach, w rezultacie przyspieszając projektowanie. Użytkownicy GstarCAD mogą łatwo tworzyć i swobodnie edytować dowolne bloki dynamiczne.
Rozwój programu
Technologia z każdym rokiem idzie do przodu. Programy stają się coraz lepsze, projekty coraz bardziej zaawansowane. Jeżeli nie chcesz co roku zmieniać programu CAD 2D, a chcesz być cały czas na bieżąco, zweryfikuj czy wybrany przez Ciebie producent rozwija na bieżąco swój program, wydając rokrocznie jego nową wersję. Tylko wówczas masz pewność, że będziesz na bieżąco posiadał dostęp do nowoczesnych rozwiązań oraz możliwość obsługi najnowszych formatów CAD.
Program GstarCAD jest nieustannie rozwijany. Co roku wydawana jest jego nowa wersja, która oferuje nowe i przydatne narzędzia do projektowania CAD.
Podsumowanie
Możliwości poszczególnych programów różnią się między sobą. Dobrym rozwiązaniem jest wypróbowanie wersji demonstracyjnych wszystkich programów, którymi jesteśmy zainteresowani. Tylko w taki sposób można samodzielnie ocenić, który z nich jest najbardziej przyjazny i w którym zdecydujemy się pracować.
Pobierz i przetestuj GstarCAD 2021
Jeżeli chcesz pobrać i bezpłatnie przetestować możliwości programu GstarCAD 2021, kliknij w link >