Aktualności > Wybieramy optymalny program CAD z bezterminową licencją

Wybieramy optymalny program CAD z bezterminową licencją

2019-05-27

Wybieramy optymalny program CAD z bezterminową licencją

Program CAD z bezterminową licencją

Program cad do projektowania pozwala użytkownikom przede wszystkim na tworzenie i edycję geometrii 2D, ale także opisywanie rysunków przy użyciu tekstów, wymiarów, linii odniesienia oraz tabel. W programie CAD GstarCAD można dostosować wstążkę i palety narzędzi.

 

Co zamiast AutoCADa?

AutoCAD LT to bardzo dobre rozwiązanie, ma jednak wielu konkurentów. Dlaczego są osoby, które szukają innych programów? Najprostsza odpowiedź to: AutoCAD cena. LT jest znacznie tańszy od pełnej wersji AutoCAD, ale nadal jego koszt dla wielu projektantów jest wygórowany. Między innymi dlatego pojawiły się na rynku produkty, które najprościej można określić zbiorczo, jako zamiennik AutoCADa.

Jednym z najpopularniejszych konkurentów oprogramowania  AutoCAD LT jest cad z bezterminową licencją do projektowania GstarCAD. Ma bardzo podobne funkcje. Umożliwia tworzenie rysunków i dokumentacji 2D w bardzo intuicyjny i szybki sposób. Ponadto obsługuje wszystkie popularne pliki, a wersja GstarCAD 2019 została wyposażona w konwerter plików DWG, czyli funkcję, dzięki której projektant może jeszcze szybciej dokonać konwersji z jednego lub wielu plików rysunków do wybranego formatu DWG.

GstarCAD odróżnia od AutoCAD cena, ale nie tylko. Również warunki zakupu licencji są zupełnie inne. W przypadku tego pierwszego, mamy do czynienia z przyjazną dla użytkownika licencją wieczystą – czyli wykupieniem danej wersji programu na własność. Zamiennik AutoCADa zdobywa dzięki temu wielu zwolenników, zmęczonych regularnym opłacaniem licencji czasowych.

Kupując GstarCAD, nie ma konieczności wykupowania każdej kolejnej wersji programu. Można zdecydować się na płatną aktualizację w dowolnym momencie – nie uiszczając opłat za pominięte wersje programu. GstarCAD wypuszcza aktualizację każdego roku. Wszystkie zmiany są dokładnie opisane, jeszcze przed ich wdrożeniem – ułatwia to podjęcie decyzji zakupowej.

Ważne jest także to, że z góry dokładnie wiadomo ile będzie kosztowała aktualizacja. Wiadomo, że wdrożenie nowego oprogramowania w firmie nie jest łatwe – producenci i dystrybutorzy rozwiązań CAD doskonale zdają sobie z tego sprawę. Często więc zdarzają się „okazje” zakupu programów w okazyjnej cenie. Niestety dopiero po czasie okazuje się, jak wysokie mogą być koszty dodatkowe.

Koszty dodatkowe to przede wszystkim opłaty za aktualizację, ale także pomoc techniczna, możliwość zmiany stanowiska pracy w obrębie jednej licencji, czy wykupienie dodatkowych nakładek. Warto zweryfikować to przed zaopatrzeniem się w program.

W przypadku GstarCAD cena aktualizacji jest stała – można ją sprawdzić przed zakupem programu. Ten zamiennik AutoCADa nie tylko może być zakupiony w formie licencji wieczystej, ale także do aktualnej wersji gwarantuje bezpłatną pomoc techniczną. Jest to program kompatybilny z licznymi nakładkami branżowymi – ich ceny są dostępne na stronie dystrybutora, dzięki czemu można jeszcze przed zakupem skalkulować ewentualne koszty dodatkowe.

Zamiennik AutoCADa, w przeciwności do wersji AutoCAD LT umożliwia również pracę w środowisku 3D. Funkcje GstarCAD w 3D to m.in.:

  • Przekrój płaszczyzny,
  • Rzut płaski,
  • Powierzchnie 3D,
  • Modelowanie i edycja ACIS,
  • Opcje Orbity 3D,
  • Kamera,
  • Render,
  • Style wizualne,
  • Edycja brył,
  • Operacje Solprof / Solview / Soldraw.

Tych wszystkich funkcji próżno szukać w programie AutoCAD LT, są one natomiast dostępne w jego standardowej wersji. Czy w obliczu tych informacji, można stwierdzić, że oprogramowanie GstarCAD staje się odpowiedzią na pytanie, co zamiast AutoCADa? Dla wielu projektantów zapewne tak.

 

AutoCAD cena – czy to jedyny powód, aby szukać zamienników cad do projektowania ?

AutoCAD cena to tylko jeden z powodów, dla których użytkownicy szukają innych rozwiązań. Według naszej opinii ważniejszy niż cena jest całokształt sposobu licencjonowania. Zamiennik AutoCADa oferuje możliwość wykupu na własność, AC tylko terminowe wypożyczenie. Oczywiście wypożyczenie również ma swoje plusy – zawsze aktualna wersja, niższe jednorazowe koszty…

Niestety zamiennik AutoCADa spełnia te warunki nawet przy licencji wieczystej. Jego koszty są relatywnie niskie, a płatne zaktualizowanie wersji jest zawsze możliwe. Co ciekawe, program GstarCAD cad do projektowania, uznawany powszechnie jako zamiennik AutoCADa oferuje swoiste funkcje, których próżno szukać w innych rozwiązaniach CAD! Są to np. GstarCAD Collaboration Design, czyli system do współdzielenia i grupowej pracy na projekcie w czasie rzeczywistym oraz możliwość importu projektów BIM, dzięki kompatybilności z formatem IFC.

Czy rzeczywiście ma sens pytanie: co zamiast AutoCADa? Być może warto rozpatrywać oba rozwiązania jako dwa różne programy? Oczywiście podobieństwo jest bardzo duże (większość programów CAD 2D charakteryzuje się podobnymi właściwościami), ale może właśnie dlatego podejmując decyzję o zakupie nowego programu, konsument powinien skupić się na różnicach, a nie podobieństwach.

Nie można jednak pominąć faktu, że pomimo istotnych różnic interfejs GstarCAD jest zbliżony do AutoCADa. Dzięki temu osoby, które miały z nim kontakt (np. podczas studiów), nie będą musiały uczyć się zupełnie nowego rozwiązania. Sprzyja to szybszemu wdrożeniu nowych osób w firmie, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności.

Polski producent GstarCAD dba również o edukację swoich użytkowników. Organizuje płatne szkolenia z projektowania w CAD, ale także oferuje pełny wachlarz darmowej pomocy. Są to filmy instruktażowe dostępne na stronie internetowej i na YouTube, różnego rodzaju wskazówki regularnie zamieszczane na oficjalnym koncie na Facebook, a także cyklicznie organizowane bezpłatne szkolenia online.

Czy darmowa edukacja może być powodem do poszukiwań co zamiast AutoCADa? Na pewno nie wyłącznym, ale jest to kolejny mały kroczek, który może spowodować wyszukiwanie nowych rozwiązań. Nie ma sensu zamykać się na jedyną słuszną metodę – często gdzieś zupełnie obok może znajdować się coś równie wartościowego.

 

Czy ogłoszenia „sprzedam AutoCAD licencja wieczysta” mają jeszcze sens?

Przeanalizowaliśmy powyżej zasadność pytania: co zamiast AutoCADa? Okazało się, że są inne rozwiązania warte uwagi, również ze względu na sposób licencjonowania i cenę. Warto jednak zauważyć, że konkurencją do nowych rozwiązań Autodesk są nie tylko zamienniki, ale także… poprzednie wersje ich programów!

W Internecie można natknąć się na ogłoszenia typu: sprzedam AutoCAD licencja wieczysta. Jak wiadomo, Autodesk wycofał na całym świecie licencje wieczyste swojego oprogramowania, oferując w zamian płatne subskrypcje.  Potentat na rynku CAD zakończył „starą erę” dożywotnich licencji 1 sierpnia 2016 roku.

Dla wielu osób z branży było to negatywne  zaskoczenie. Nie wszyscy przyjęli tłumaczenie Autodesku, że wprowadzone rozwiązanie jest z pożytkiem dla klientów. Dzięki niemu zapewniono elastyczność subskrybowania programów dostosowanych do indywidualnych potrzeb, odpowiadających aktualnym wyzwaniom technologicznym. Dlaczego więc ogłoszenia sprzedam AutoCAD licencja wieczysta, nadal cieszą się popularnością?

Osoby, które zakupiły na własność licencje programu AutoCAD, nadal mogą legalnie ich używać. Wiele osób zdecydowało się zamienić starą licencję, na nową subskrypcję – są jednak osoby, które nadal mają na własność wersje sprzed 2016 roku.

Czy poszukiwanie starych licencji ma sens? Pomijając inne aspekty – najlepiej przeanalizować i porównać możliwości programu z 2016 roku. Dla osób skorych do klikania w ogłoszenia: sprzedam AutoCAD licencja wieczysta, zapewne znaczenie ma cena i możliwość wykupu programu na własność. Nie zapominajmy jednak, że na przestrzeni ostatnich trzech lat wiele w branży projektowej się zmieniło…

Osoby zainteresowane wieczystą licencją powinny przyjrzeć się dostępnymi na rynku „zamiennikami” jak np. GstarCAD. Są to aktualne programy (aktualizowane każdego roku), które można wykupić na własność. Takie rozwiązania są w pełni legalne. Dla przykładu wspomniany GstarCAD opiera się na niezależnych prawach własności intelektualnej i opatentowanych technologii należących do Gstarsoft Co., Ltd.

Takie zamienniki sprawdzają się zarówno wśród osób indywidualnych – zajmujących się dodatkowo projektowaniem, ale także w dużych przedsiębiorstwach. To, jakie oprogramowanie zostanie zastosowane, powinno w dużej mierze zależeć od jego możliwości. W celu podjęcia decyzji warto przetestować kilka możliwości.

 

AutoCAD LT, GstarCAD, czy jeszcze coś innego?

Wybór oprogramowania do pracy to indywidualna kwestia każdego projektanta lub każdej z firm. To czy zakupiony zostanie AutoCAD LT, GstarCAD czy mimo takich rozwiązań ktoś nadal będzie poszukiwał okazji typu „sprzedam AutoCAD licencja wieczysta” zależy wyłącznie od osoby kupującej. Każdorazowo jednak warto pamiętać, że niemal każde rozwiązanie można przed zakupem przetestować.

Bezpłatne wersje testowe programów mają najczęściej od 14 do 30 dni. Jest to czas, w którym można spokojnie wybrać optymalne rozwiązanie. Wiele osób podkreśla, że brakuje im czasu na testowanie kilku programów – czy jednak nie warto jest poświęcić na początku więcej czasu po to, by wybrać najlepsze narzędzie, które docelowo ma za zadanie przyspieszyć i ułatwić pracę? Naszym zdaniem… Zdecydowanie warto! Dlatego zachęcamy do próbowania nowych rozwiązań, analizowania wszystkich dostępnych możliwości i wybierania tego, co najlepsze.

 

Już teraz możesz przetestować program GstarCAD