Aktualności > Wczytywanie aplikacji LISP do GstarCAD

Wczytywanie aplikacji LISP do GstarCAD

2020-07-14

Wczytywanie aplikacji LISP do GstarCAD

Program GstarCAD można uzupełniać o wiele dodatkowych nakładek i programów, które rozszerzają w znaczny sposób jego funkcjonalność. W tym poradniku przedstawiamy tzw. programy AutoLISP. Najczęściej są to fragmenty kodu. LISP jest językiem programowania, a jego odmiana AutoLISP służy do tworzenia własnych nowych funkcji w programach CAD.

Programy LISP tworzone są przez zaawansowanych użytkowników programów CAD, by usprawnić pracę. W Internecie możecie znaleźć wiele takich programów udostępnionych całkowicie za darmo. Warto przy tym zaznaczyć, że w większości polecenia i ich opisy są w języku angielskim. Do wyszukiwania LISP’ów polecamy stronę: http://lee-mac.com/

Wiele podobnych programów znajdziecie również poprzez wpisanie w wyszukiwarce internetowej nazwy funkcjonalności jaką chcielibyście dodać do programu (najlepiej w języku angielskim) + frazę LISP np.: Strzałka (Arrow) LISP

W niniejszym poradniku skupimy się dokładnie na sposobie wczytywanie programów LISP do GstarCAD.

Pozostałe artykuły w tej serii będą opisywać dokładne działanie najciekawszych LISP’ów, które wprowadzą nową i przydatną funkcjonalność. Opisywane przez nas LISPy pozwolą na jeszcze bardziej przyśpieszyć i zautomatyzować tworzenie projektów w programie GstarCAD.

Przypominamy, że GstarCAD obsługuje następujące formaty plików:

 

\"\"

 

Pliki LISP wczytujemy bezpośrednio w programie GstarCAD. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  • Poprzez wpisanie polecenia: APPLOAD
  • Poprzez wybór odpowiedniej ikony z zakładki: Zarządzaj i Wczytaj Aplikację

 

\"\"

 

Po uruchomieniu polecenia pojawi się okno dialogowe: Wczytaj/usuń aplikacje:

 

\"\"

 

W powyższym oknie będą nas interesowały tylko dwa zaznaczone przyciski.

Pierwszy z nich Wczytaj(L) – Służy do wczytania LISP do GstarCAD.

Uwaga: Poowyższa opcja, poprawnie wczyta nam plik LISP do programu. Jednak zrobi to tylko jednorazowo. Aby dany LISP działał po zamknięciu i uruchomieniu GstarCAD, musimy go każdorazowo wczytywać od nowa.

By uniknąć takiej sytuacji  i ustawić jednoczesne uruchamianie pliku LISP razem z GstarCAD, należy dodać tę aplikację do kolejnej zaznaczonej powyżej opcji – Pakiet uruchomieniowy.

Po kliknięciu w ikonę walizki, otworzy  się okno, w którym dodanie pliku LISP spowoduje jego automatyczne wczytywanie wraz z startem programu GstarCAD.

Pliki LISP są w zdecydowanej większości darmowymi programami tworzonymi i udostępnianymi przez zaawansowanych i indywidualnych użytkowników programów CAD. Przez to po wczytaniu pliku nie pojawi się dodatkowa ikona w programie (ściągamy i wczytujemy sam kod programu).

Daną funkcję uruchamiamy przez polecenie tekstowe. Poniżej prezentujemy przykładowy zrzut ekranu, który pojawia się po poprawnym wczytaniu programu LISP ze strony: http://lee-mac.com/

Zwróćmy uwagę, że w wierszu poleceń wyświetliły się informacje na temat programu LISP i jego autora, a także informacje opisujące, jak wywołać nową funkcjonalność. W tym przypadku wpisanie polecenia „NumInc”, wywoła wczytany program LISP.

 

\"\"

Jeśli potrzebujesz dopasowanego rozwiązania do Twoich potrzeb, skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego na stronie Tworzenie oprogramowania na zamówienie