Aktualności > 3 powody, dla których warto używać wprowadzania dynamicznego

3 powody, dla których warto używać wprowadzania dynamicznego

2019-01-30

3 powody, dla których warto używać wprowadzania dynamicznego

Wprowadzanie dynamiczne to przydatna funkcjonalność dla każdego projektanta CAD. Pozwala zaoszczędzić czas w trakcie wykonywania rysunków i skutecznie przyśpieszyć proces projektowy.

Poznaj 3 główne powody, dla których warto używać wprowadzania dynamicznego danych w programie GstarCAD.

 

1. Szybsze wprowadzanie poleceń

Dzięki wprowadzaniu dynamicznemu w GstarCAD możesz szybciej dodawać wybrane polecenia, wpisując i wyszukując dłuższe lub krótsze nazwy poleceń, bez konieczności odrywania wzroku od obszaru roboczego. Funkcjonalność ta zastępuje wiersz poleceń i konieczność wybierania komend z paska narzędzi.

Co więcej, dynamiczne wprowadzanie danych może automatycznie uzupełnić nazwę polecenia. Gdy wpisujesz polecenie przy użyciu pola poleceń, wyświetlona zostanie lista wszystkich komend, których prefiks pasuje do wpisanego przez Ciebie tekstu (wraz z ikonami ułatwiającymi ich rozpoznanie).

 

\"\"

 

2. Elastyczne metody wyboru opcji poleceń

Program GstarCAD oferuje 2 elastyczne metody wyboru opcji poleceń.

1. Po wprowadzeniu polecenia wpisz literę odpowiadającą za dane polecenie i zatwierdź za pomocą klawisza ENTER. Wtedy podpowiedzi zostaną wyświetlone w polu poleceń.

 

\"\"

 

2. Po wprowadzeniu polecenia użyj strzałek na klawiaturze, aby wybrać opcję, a następnie wciśnij klawisz ENTER. Przy wyborze dowolnej opcji zostanie ona obramowana.

 

\"\"

 

Tą samą metodą, po naciśnięciu klawisza strzałki w prawo, możesz wybrać opcję za pomocą kursora. Warto zauważyć, że po najechaniu kursorem na opcję zostanie ona podświetlona kolorem.

 

\"\"

 

 

3. Indywidualne opcje wprowadzania dynamicznego danych

W oknie Ustawienia rysunkowe, w zakładce Wprowadzanie dynamiczne, dostępna jest opcja Pokaż dynamiczne podpowiedzi obok kursora. Ta opcja jest domyślnie zaznaczona, ale jeśli ją odznaczysz, to podczas wykonywania polecenia podpowiedź dynamiczna będzie przypięta i będzie znajdować się z dala od kursora.

 

\"\"

 

Po przypięciu pola wprowadzania dynamicznego, pole  to domyślnie staje się półprzeźroczyste. Na tym etapie można swobodnie przesuwać kursor po obszarze roboczym, ale gdy zostanie on przesunięty w obszarze pola wejścia dynamicznego, zostanie ono podświetlone. Co więcej, za pomocą kursora można wybrać opcję polecenia.

 

\"\"

 

Jeżeli opcja Pokaż dynamiczne podpowiedzi obok kursora została już wybrana, możesz wtedy przeciągnąć za pomocą kursora podpowiedź dynamicznego wprowadzania w dowolne miejsce wokół obszaru roboczego. Po przeciągnięciu pola wprowadzania dynamicznego, zostanie ono podświetlone.

W oknie Ustawienia rysunkowe, w zakładce Wprowadzanie dynamiczne znajduje się opcja Automatyczny ENTER gdy słowo kluczowe jest zgodne. Pozwala ona na wpisanie litery odpowiadającej opcji, która ma być zaznaczona. Po wpisaniu litery nie trzeba używać klawisza ENTER, gdyż opcja zostanie wybrana automatycznie.