Podbijanie fundamentów

Podbijanie fundamentów to wzmacnianie fundamentów mające na celu zwiększenie nośności konstrukcji. Podbijanie fundamentów wykonuje się, jeśli ich nośność uległa pogorszeniu na skutek np. eksploatacji budynku, nieprawidłowego wykonania fundamentów – powyżej strefy przemarzania gruntu, podmywania przez wodę i osiadania wskutek niszczącego działania wody opadowej, pęknięcia fundamentów i narażenia budynku na osiadanie, nadbudowy/pogłębiania lub innej przebudowy budynku, powodzi, awarii sieci wodno-kanalizacyjnej.
Podbijanie fundamentów wymaga projektu konstrukcyjnego opracowanego przez uprawnionego konstruktora i obejmuje szereg prac wykonywanych w odpowiedniej kolejności, nadzorowanych przez fachowca. Nie wolno wykonywać go samodzielnie ze względu na niebezpieczne skutki przy nieprawidłowym podbiciu. Podbijanie fundamentów jest dość trudną czynnością, wymagającą fachowej wiedzy, doświadczenia i staranności, a co za tym idzie – jest dość kosztowne, czasem może przewyższać koszt wykonania nowych fundamentów. Niemniej wzmacnianie fundamentów podnosi poziom bezpieczeństwa konstrukcji budynku.
Podbijanie fundamentów wymaga właściwej kolejności poszczególnych prac. Podbijanie należy wykonywać odcinkowo, podkopując niezbyt duże fragmenty naraz, aby stabilność konstrukcji nie uległa zaburzeniu. Etapy prac są następujące:

  • wykop i deskowanie – na ławie fundamentowej zaznacza się po obwodzie odcinki długości 1 metra. Można podbić i odkopać równocześnie co czwarty odcinek. Wykopów nie można zostawiać do następnego dnia przez możliwość ulewnego deszczu, który mógłby spowodować osunięcie ścian. Na wyrównanych wykopach należy następnie ułożyć deskowanie;
  • betonowanie – odcinki fundamentu podbija się betonem klasy nie niższej niż C12/15, bądź obmurowuje cegłą lub bloczkami betonowymi. Temperatura powietrza na zewnątrz podczas betonowania musi wynosić minimum 5°;
  • izolacja przeciwwilgociowa – po związaniu mieszanki betonowej należy ułożyć izolację przeciwwilgociową na wierzchu odcinka nowej ławy fundamentowej. Może to być masa bitumiczna, papa asfaltowa lub folia polietylenowa;
  • zasypanie nowego fundamentu – po zaizolowaniu odcinka nowego fundamentu należy zasypać go ziemią, dokładnie ubijając. Po kolejnym wykonaniu opisanych czynności można przejść do podbijania kolejnych fragmentów.

Przed przystąpieniem do prac należy zgłosić podbijanie fundamentów do urzędu bądź uzyskać pozwolenie na budowę, ponieważ jest ono traktowane jako przebudowa.

Bibliografia:

www.muratordom.pl

www. budogram.pl

Powered by BetterDocs