Rodzaje izolacji termicznej – to głównie 2 rodzaje materiałów: odmiany spienionego polistyrenu (styropian, polistyren ekstrudowany) oraz wełna mineralna. Polistyren to materiał sztywny o małej nasiąkliwości, stosowany w izolacji muru i betonu. Wełna z kolei jest bardziej elastyczna i nasiąkliwa, sprawdza się w izolacji elementów drewnianych. Wełna wymaga także zapewnienia możliwości odparowania wilgoci w postaci pustki powietrznej po stronie zewnętrznej, bądź pokrycia o wysokiej paroprzepuszczalności. W przypadku wełny istnieją dwa jej rodzaje – skalna oraz szklana. Ich ciepłochronność jest podobna, ale różnią się pod kątem użytkowania i nie zawsze mogą być stosowane zamiennie. Wełna skalna jest mniej elastyczna, ale bardziej odporna na wysoką temperaturę. Wełna szklana jest bardziej sprężysta i lepiej wypełnia ocieplane przestrzenie.
Wełna mineralna jest dostępna w formie płyt i mat. Płyty produkuje się w postaci miękkiej, półtwardej i twardej. Płyty miękkie izolują obszary, w których nie będą narażone na obciążenia, jak połacie dachów, drewniane stropy, sufity podwieszane, ściany trójwarstwowe i działowe. Płyty półtwarde są uniwersalne i bardziej wytrzymałe, mogą zatem izolować ściany trójwarstwowe, ściany ocieplane metodą lekką mokrą oraz lekką suchą, podłogi pływające. Płyty twarde izolują dachy płaskie, stropy, ściany zewnętrzne ocieplane metodą lekką mokrą, ściany fundamentowe czy podłogi na gruncie. Maty i filce z kolei są dosyć elastyczne i lekkie, dostępne w dużych rolkach. Izolują głównie połacie dachowe, sufity podwieszane i podłogi na legarach.
Oprócz wełny i polistyrenu stosuje się także keramzyt, perlit, piankę poliuretanową, które mają jednak ograniczone zastosowanie.
Bibliografia: