Aktualności > Użytkownik z 10-letnim doświadczeniem w pracy z programami CAD opowiada o projektowaniu w GstarCAD

Użytkownik z 10-letnim doświadczeniem w pracy z programami CAD opowiada o projektowaniu w GstarCAD

2015-06-11

Użytkownik z 10-letnim doświadczeniem w pracy z programami CAD opowiada o projektowaniu w GstarCAD

Cieszę się z okazji do napisania tej recenzji, w której mogę podzielić się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami odnośnie  programu GstarCAD, jednocześnie szczerze polecając go innym projektantom. Dobrze pamiętam, że poszukiwania odpowiedniego programu do projektowania, spełniającego wszystkie moje oczekiwania i jednocześnie niedrogiego, zajęły mi mnóstwo czasu. Mam nadzieję, że moja opinia przysłuży się innym projektantom i pozwoli im zaoszczędzić czas oraz nerwy, podczas dokonywania wyboru oprogramowania CAD.  Naprawdę cieszy mnie ta sposobność do wyrażenia opinii, ponieważ wiem, że każdy kto zdecyduje się na GstarCAD, nie będzie tego żałował.

Jak dowiedziałem się o GstarCAD?

5 lat temu szukałem dla mojej firmy, zajmującej się zarządzaniem projektami elektrycznymi, jakiegoś niedrogiego programu CAD. Nie będę wymieniał wszystkich programów CAD, które w tamtym czasie przetestowałem, powiem jedynie, że sprawdziłem wszelkie dostępne na rynku alternatywy, czy też zamienniki dla AutoCAD. Oczywiście moim celem było znalezienie programu, który działa i wygląda identycznie jak AutoCAD, jest stabilny i wydajny, a także, co szczególnie istotne, nie kosztuje wiele. Po wielu długich godzinach spędzonych na testowaniu wielu różnych programów do projektowania, doszedłem do wniosku, że w zasadzie tylko GstarCAD spełnia moje oczekiwania.

Co wyróżnia GstarCAD na tle konkurencyjnych programów CAD?

Przede wszystkim w trakcie moich testów wszystkie tzw. zamienniki, czy też alternatywy, dla  AutoCAD wyglądały identycznie. Nie jest to oczywiście, samo w sobie, wadą w przeciwieństwie do faktu,  że we wszystkich z nich występowały również identyczne błędy i niedopracowane elementy. Pamiętam, że było to dla mnie, jako użytkownika, niezwykle frustrujące. Pozwólcie, że posłużę  się przykładem. Pochodzę z Chorwacji i w naszym alfabecie posiadamy kilkanaście tzw. znaków diakrytycznych ( jak: č,ć,ž,š,đ… itp.). We wszystkich testowanych zamiennikach AutoCAD po ponownym otwarciu, wcześniej zapisanego w nich, pliku DWG, owe znaki  były zamienione – np.  znak “č” na “ae”. Z powodu tych nagminnych błędów byłem często zmuszony do  ponownego wprowadzania właściwego formatu liter. Traciłem przez to mnóstwo cennego czasu, a jak wszyscy wiemy, czas to pieniądz.

W końcu trafiłem na GstarCAD. Nie ukrywam, iż byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, że nie występowały w nim tego typu błędy. Szybko dostrzegłem, że wyróżnia się on na tle pozostałych alternatyw AutoCAD i jest od nich wyraźnie lepszy. Po dokładnym przetestowaniu wersji demonstracyjnej, zdecydowałem się ostatecznie na zakup GstarCAD 2012 EX.

W 2013 roku producent programu ( firma Gstarsoft) wydał kolejną wersję – GstarCAD 8, a ja otrzymałem możliwość dokonania darmowej aktualizacji do najnowszej odsłony. Skorzystałem z tej okazji, oczywiście najpierw dokładnie ją testując. Cóż, kolejny raz okazało się, że twórcy GstarCAD to prawdziwi i rzetelni specjaliści, którzy należycie przykładają się do swoich obowiązków. W GstarCAD 8 wykonałem mnóstwo projektów i ogólnie muszę przyznać, że ta wersja również bardzo dobrze mi służyła. Ósma wersja programu była szybka i stabilna, nawet podczas pracy z dużymi, „ciężkimi” plikami DWG, ważącymi ponad 50 MB.

Zdarzały się oczywiście sytuacje, gdy potrzebowałem pomocy technicznej i tutaj znowu muszę podkreślić pełen profesjonalizm.  Wsparcie techniczne otrzymywałem głównie za pośrednictwem Skype’a i poczty elektronicznej. Czasami  korzystałem także z pomocy zdalnej poprzez Team Viewer, aby zwrócić uwagę na pewne drobne elementy w programie, które moim zdaniem można by rozwiązać nieco lepiej. W odpowiedzi przysyłano mi, w bardzo krótkim czasie, specjalnego patch’a, który modyfikował wskazane przeze mnie elementy programu zgodnie z moimi oczekiwaniami. Uważam, że szybkie i merytoryczne wsparcie techniczne, to  duży atut  w przypadku GstarCAD.

W 2015 roku  zadebiutowała kolejna wersja programu, tym razem GstarCAD 2015. Dodano w nim  nowe funkcje i opcje, które uważam za przydatne i wyjątkowo dobrze przemyślane. Zdecydowałem się więc na kolejną aktualizację mojej licencji GstarCAD. Tym razem aktualizacja wiązała się z niewielką opłatą. Nie stanowiło to jednak żadnego problemu, gdyż w zamian otrzymałem jeszcze szybszy i bardziej dopracowany program. Przy pierwszym kontakcie z GstarCAD 2015 moją uwagę zwrócił odświeżony interfejs użytkownika, który prezentuje się teraz o wiele lepiej, rzekłbym bardziej nowocześnie. Odświeżono również wygląd wszystkich ikon. Chociaż wspominam tu jedynie o kwestiach  estetycznych, to odpowiedni wygląd programu uważam za istotny. Myślę, że zrozumie mnie każdy projektant, pracujący nad projektami po min. 10 godzin dziennie. Kiedy spędzasz tyle czasu w jakimś programie, to jednak chcesz,  żeby jego interfejs był miły dla oka i „nie straszył”.

Wspomnę również  o ulepszonej funkcji Magnifier ( Lupa) służącej do powiększania elementów, która moim zdaniem jest niezwykle przydatna, zwłaszcza podczas pracy na dużych rysunkach. Dzięki niej nie musisz już przybliżać całego wybranego obszaru, aby tylko zaznaczyć punkt, w którym chcesz umieścić swoje bloki lub linie. To tak jakby lecieć samolotem powyżej 5000 metrów i przy pomocy jednego prostego kliknięcia, zyskać zdolność umieszczenia igły pomiędzy 2 źdźbłami trawy, bez lądowania. Mówię Wam, to po prostu niesamowite. Nowa funkcja powiększania to dla mnie jedna z tych, które po prostu „musisz mieć”. Co ciekawe w moim przypadku  GstarCAD 2015 i funkcja Magnifier już się spłaciły, jako że miałem w tym miesiącu do wykonania kilka dużych projektów. Nareszcie koniec z trwającym wieki przewijaniem rysunków myszką!

Wszystkie wymienione powyżej cechy GstarCAD 2015 pozwalają naszej firmie na bycie bardziej konkurencyjnym na rynku, ponieważ możemy pracować mniej, jednocześnie produkując więcej. W rezultacie mamy więcej klientów i więcej zleceń, co  oczywiście przekłada się bezpośrednio na większe zyski. Jestem niezmiernie wdzięczny GstarCAD 2015,  twórcom programu oraz specjalistom od wsparcia technicznego, za to że mogę na nich liczyć, zawsze kiedy tylko  ich potrzebuję. Możecie trzymać mnie za słowo.

Mam nadzieję, że moja recenzja ułatwi Wam wybór  profesjonalnego programu CAD do projektowania.

O Autorze:

Alen Dobrila, technik elektronik

Doświadczenie:

  • 10 lat doświadczenia w kilku programach CAD;
  • 7 lat doświadczenia w projektach elektrycznych;
  • 5 lat stałej komunikacji z zespołami wsparcia technicznego kilku różnych deweloperów CAD;
  • 3 lata doświadczenia w GstarCAD.

Aktualne miejsce zatrudnienia: INSTEL d.o.o. Poreč, Chorwacja.